Quick Links
Skip to main content Skip to navigation

Logan Lion Basketball

Working...

Ajax Loading Image

 

LOGAN LION BASKETBALL    

 

Amanda Carr, Principal

Lynette Bima, Assistant Principal

Jerry Thompson, 8th Grade Coach/AD

Zach Smith, 7th Grade Coach

Sylvie Smith, Cheerleading Coach

Maggie Bouslog, Pom Pon Coach    

Managers:

8th - Adam Vigars

7th - Ashton Davis & Nolan Mallery


 

                                                                                    7th Grade Team                    8th Grade Team

                                                                            Jack Bauer            12            Grant Foes              44

                                                                            Caden Brooks        14            Tyler Gibson            21        

                                                                            Ean Compton        03            Dylan Gross            43

                                                                            Preston DeBates   04            Caleb Haring            40

                                                                            Jackson Dressler   33            Noah Hoffman          20

                                                                           Julian Fulkerson     02            Colin Kniss              03

                                                                           Matthew Lucas      22            Jimmy Kurth             12

                                                                           Kaiden Monroe      41             Isaac Legner            32

                                                                           Reid Orwig            01             Alex May                 51

                                                                           Brayden Scaggs    24            Jamie Reinhardt        05

                                                                           Bennett Sierens     35            Owen Rossler           42

                                                                           David Smith           25            Nolan Scott              13

                                                                           Max Taylor            31            Harley Sterling          05

                                                                           Cale Wallace        11            Collyn Walters           34

                                                                           Mack Williams      30            Connor Workman      23

                                                                                                                      Ronde Worrels          45

                                                                                                                      Jacob Read              04

                                                                                                                      Eli Strawn                10

 

7th Grade Cheerleaders                

Chloe Sampson  - Jenna Loftus - Olivia Alter - Taylor Wetsel - Maggie Davis - Gracie Reynolds -   Bianca Lanham - Audrey Nelson              

                                                                                            8th Grade Cheerleaders

                                  Abby Pence -  Addie Grove - Carli Wright - Olivia Eiken - Katie Bates - Kaelin Russelburg - Maddie Shepard

                                                                                                  Pom Pons    

                Courtney Atkinson - Libby Boyles - Grace Busard - Jillian Cihocki - Hope Crouch -  Isabelle Gerber - Riley Jansen - Kennedy Kloepping

                            Ashli Moore - Allison Morton  Alexandra Powelson - Mary Underwood -  Zoe Starkey - Aubrey Vogel - Ashten Wilson




 

SCHEDULE

                                                                                    Date            Team                            Location        Time

                                                                                    10/25            BV South                    Logan            4:30

                                                                                    10/27            Kewanee                     Logan            4:30

                                                                                    11/1              BV North                     Walnut           4:15

                                                                                    11/3              Sterling  7 AB              Sterling           5:00            8 AB                Logan        4:30

                                                                                    11/7              Amboy A Team            Amboy            4:00

                                                                                    11/8              JFK                            Spring Valley    4:30

                                                                                    11/10            St. Francis B Team      Logan              5:00

                                                                                    11/15            Annawan                     Logan              5:00

                                                                                    11/17            Mendota (AB)              7th AB            Logan        4:30      8th AB    Mendota   4:30

                                                                                    11/22            7th and 8th B Teams                          Logan        4:00 (Logan 7th plays 8th)

                                                                                    11/28            Kaiser-Kesseler            Logan             5:00/6:00 (8th only)

                                                                                    11/29            Kaiser-Kesseler            Logan             5:00/6:00 (8th only)

                                                                                    12/1             Streator                        Logan             4:30

                                                                                    12/6            LaSalle                          Logan             4:30

                                                                                    12/8            Peru                              Peru               4:30

                                                                                    12/13          Ottawa                           Logan             4:30

                                                                                    1/3            Mendota H.S.                   Mendota         5:00

                                                                                    1/7            SRC Tourney                    Peru               TBA

                                                                                    1/10          SRC Tourney                    Peru               TBA

                                                                                    1/12          SRC Tourney                    Peru               TBA